Akies svetimkūnio pašalinimas

Į akis svetimkūniai patenka gana dažnai. Dažniausiai pasitaiko smėlio ar dulkių dalelės, įkritusi blakstiena – dažnai mirksint ir nuplovus gausiu vandens kiekiu, įlašinus dirbtinių ašarų, tokio tipo svetimkūnius pavyksta pašalinti patiems.

ĮVAIRIOS KILMĖS SVETIMKŪNIAI, KURIE IŠ AKIES NEPASIŠALINA PATYS, YRA VIENA IŠ DAŽNIAUSIŲ AKIŲ TRAUMŲ, DĖL KURIŲ ŽMONĖS KREIPIASI Į GYDYTOJĄ OFTALMOLOGĄ

Tačiau pasitaiko ir kitų, akiai žymiai pavojingesnių svetimkūnių, tokių kaip smulkūs metalo, medžio ar stiklo gabalėliai. Jokiu būdu nebandykite pašalinti tokį svetimkūnį patys, nes galite tik pabloginti situaciją. Rekomenduojame kuo skubiau kreiptis į regėjimo specialistą, kuris, naudodamas vietinę nejautrą, įvertins svetimkūnį ir jo padėtį akyje bei pašalinimo galimybes. Dažniausiai jau pirminės apžiūros metu pavyksta išimti svetimkūnį, bet specialistui įtarus gilesnių audinių pažeidimus, gali tekti vykti net ir į ligoninę.

Dažniausiai, svetimkūnio pašalinimo procedūra yra nesudėtinga. Akių gydytojas pasodina pacientą veidu į šviesą ir šiek tiek atlošia jo galvą. Svetimkūnis gali būti apatiniame ir viršutiniame voko paviršiuje. Taip pat jie yra aptinkami ir akies paviršiuje: vokuose, junginėje, ragenoje, odenoje, arba intraokuliniai, esantys akies viduje: rainelėje, lęšiuke, stiklakūnyje, tinklainėje. Jei svetimkūnis yra vidiniame apatinio voko paviršiuje, jis pašalinamas švaria, sudrėkinta servetėle, jei svetimkūnis yra vidiniame viršutinio voko paviršiuje, tuomet viršutinį voką regėjimo specialistas patempia prie apatinio voko ir taip jį pašalina. Paciento akis nuplaunama vandeniu naudojant piltuvėlį taip, kad vanduo nenubėgtų į sveiką akį. Akių apžiūros metu nustatomas svetimkūnio pobūdis, jo prisitvirtinimo vieta ir patekimo gylis, taip pat gali būti naudojami anestezuojantys lašai. Dažniausiai akies svetimkūnius pavyksta pašalinti neskausmingai ir greitai apžiūros metu. Atsižvelgiant į svetimkūnio padarytą žalą, gali likti žaisdelė ragenoje ar junginėje, tad regėjimo specialistas (okulistas) gali papildomai paskirti gijimą skatinančius akių lašus, pateikti rekomendacijas akių priežiūrai.

AKYJE ESANTIS KRISLAS DURIA, BRAIŽO AKIES PAVIRŠIŲ, ŽMOGUI SKAUDA MIRKSĖTI IR KUO ILGIAU SVETIMKŪNIS NEPAŠALINAMAS, TUO LABIAU GALI BŪTI PAŽEIDŽIAMA AKIS

Jei į Jūsų akis pateko smėlio, dulkių ar blastiena – tikrai nesibaiminkite, šios dalelės pasišalins natūraliai, tiesiog daugiau pamirkėjus ar įsilašinus drėkinamųjų akių lašų. Jei vis dėl to, pasitaikė ir kitų, akiai žymiai pavojingesnių svetimkūnių, tokių kaip smulkių  metalo, medžio ar stiklo gabalėlių – jokiu būdu nebandykite pašalinti tokių svetimkūnių patys, nes galite tik pabloginti situaciją. Tokiais atvejais rekomenduojame kuo skubiau kreiptis į optiką ar gydymo įstaigą, kur jus gali apžiūrėti gydytojas oftalmologas.

Dulkė, skiedrų fragmentai, į mūsų akis dažnai patenka,  kai atliekame remonto ar statybos darbus. Šie darbai gali pasirodyti nesudėtingi, tačiau nutinka taip, kad nepasirūpiname apsauginėmis priemonėmis – specialiais apsauginiais akiniais. Taip pat vienas dažniausiai pasitaikančių svetimkūnių – tai smėlio krislai. Jie patekę į akis ne tik sukelia diskomfortą, bet gali braižyti akį, sukelti akių uždegimą. Akių traumas taip pat gali sukelti agresyvios cheminės medžiagos, jei į akis patenka chemikalų, turite gausiai ir intensyviai plauti akis po vandeniu, nesvarbu, ar pajėgiate atmerkti akį ar ne. Plovimo trukmė gali siekti 15-30 minučių. Jei po tokio akies praplovimo skausmas nepraeina, o matymas – pablogėjęs, reikia kuo skubiau vykti pas regėjimo specialistus. 

Gydytojai pastebi, kad patekus svetimkūniui į akis, kai kurie žmonės linkę jį išimti savarankiškai, valant akį servetėle, tačiau toks elgesys dažnai sukelia daug žalos. Valant akį servetėle, akies paviršius gali būti dar labiau subraižomas ir sužalotas, o tai sukelia ne tik nemalonius pojūčius, bet ir padidina infekcijų tikimybę. Į akis patekusios net ir smulkiausios dalelės gali sukelti nemalonius pojūčius: pažeista akis gali ašaroti, būti jautri šviesai, norisi būti užsimerkus.  Jaučiant kokius nors reikšmingus ar skausmingus pakitimus, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į artimiausią gydytoją oftalmologą.

GYDYTOJAI OFTALMOLOGAI REKOMENDUOJA REGĖJIMĄ TIKRINTIS PROFILAKTIŠKAI KARTĄ PER METUS. O KADA JŪS PASKUTINĮ KARTĄ TIKRINOTĖS AKIS?