Akispūdžio matavimas arba tonometrija yra saugus, neinvazinis, lengvai atliekamas tyrimas, kurio metu regėjimo specialistas specialiu aparatu – tonometru – išmatuos Jūsų akių spaudimą. Tai visiškai neskausmingas tyrimas, pajausite tik momentinį lengvo oro gūsį. Konsultacijos pabaigoje akių sveikatos priežiūros specialistas pristatys tyrimo metu gautus rezultatus bei rekomendacijas.
ASMENIMS, VYRESNIEMS NEI 40 METŲ, REKOMENDUOJAMA AKIŲ SPAUDIMĄ PROFILAKTIŠKAI PASITIKRINTI KASMET
Nuo 40 metų tokio tipo tyrimą rekomenduojama profilaktiškai atlikti kasmet – akispūdžio pakitimai yra būdingi daugeliui ligų, tad profilaktinis patikrinimas gali užkirsti kelią jų progresavimui. Padidėjęs akispūdis (arba akies hipertenzija) gali būti silpstančio regėjimo, regos nervo pažeidimo ar net glaukomos priežastis, tad skirkite kelias minutes savo akių sveikatos profilaktikai.
Kas yra akių hipertenzija?
Jeigu tyrimo metu tonometru išmatavus, akies spaudimas bus nuo 10 mmHg iki 21 mmHg, galite būti ramūs, kad Jūsų akispūdis atitinka normos ribas. Deja, bet net iki 10 % žmonių, vyresnių nei 40 metų, gali būti diagnozuotas padidėjęs akių spaudimas arba kitaip tariant, akių hipertenzija. Dažnam gali kilti natūralus klausimas, o ką daryti, jeigu akispūdis yra didesnis nei nustatyta norma? Jei Jums ar Jūsų artimajam tyrimo metu buvo diagnozuotas padidėjęs akispūdis, bet papildomų tyrimų metu nebuvo nustatytos konkrečios akių ligos, būtinas pastovus akių spaudimo matavimas ir akių būklės sekimas. Padidėjęs akispūdis yra vienas didžiausių rizikos veiksnių glaukomai atsirasti, tad akių specialistas Jums individualiai rekomenduos, kaip dažnai reikės atlikti akispūdžio matavimus ir kokie būtų sekantys žingsniai, siekiant užkirsti kelią ar laiku diagnozuoti glaukomą.
ASMENYS, KURIŲ AKISPŪDIS YRA PADIDĖJĘS, TURI DIDESNĘ TIKIMYBĘ SUSIRGTI GLAUKOMA AR KITOMIS AKIŲ LIGOMIS
Kas lemia padidėjusį akispūdį?
Akių spaudimas gali padidėti bet kam, tačiau akių gydytojai sutaria, kad yra keletas faktorių, lemiančių dažnesnį akispūdžio didėjimą:
- genetika. Yra didesnė tikimybė turėti padidėjusį akispūdį tiems, kurių šeimoje jau yra buvus hipertenzijos ar glaukomos atvejų;
- amžius. Hipertenzija pasireiškia dažniau vyresnio amžiaus žmonėms;
- sisteminiai bei vietiniai vaistai. Tam tikrų vaistų vartojimas gali turėti šalutinį poveikį – padidėjusį akių spaudimą;
- širdies veikla, kitos ligos, chirurginės intervencijos, gydymas lazeriu;
- akių traumos, uždegimai, augliai;
- stipriai pažengusi trumparegystė;
- tokie veiksniai kaip išgertų skysčių kiekiai, kvėpavimas ar kūno padėtis.
TIK PASTOVŪS AKISPŪDŽIO MATAVIMAI GALI PADĖTI LAIKU PASTEBĖTI AKIŲ SVEIKATOS BŪKLĖS POKYČIUS
Glaukoma – klastinga akių liga
Glaukoma vadinama viena klastingiausių ligų, nes sergant šia liga, dažniausiai nejaučiama jokių simptomų. Ji aptinkama atsitiktinai, tikrinant akių sveikatos būklę, tiksliau, matuojant akių spaudimą. Glaukoma dažniausiai suserga vyresnio amžiaus žmonės arba tie, kurių giminėje yra buvę glaukomos atvejų, be to, riziką susirgti glaukoma padidina tokie veiksniai kaip: impulsyvūs galvos skausmai, pažengusi trumparegystė, kraujotakos sutrikimai, prieš tai buvusios akių operacijos ar sutrikusi akių spaudimo norma.
Glaukoma – tai liga, kai padidėjęs akių spaudimas viduje spaudžia regos nervą, o tai lemia spartų nervinių ląstelių nykimą. Viso to pasekoje siaurėja akiplotis, mažėja matymo laukas ir silpsta matymas. Ilgai nediagnozuota ir negydyta liga gali lemti netgi aklumą.
Kadangi liga aptinkama tik profilaktiškai tikrinant akių sveikatos būklę, labai svarbus reguliarus akių spaudimo matavimas ir gydytojo rekomendacijų laikymasis. Laiku aptikus glaukomą ir pradėjus gydymą, galima pristabdyti ligos progresą ir išvengti aklumo.
VISION EXPRESS ir OPTIO optikos salonuose naudojama moderni įranga įvairiems regos tyrimams bei testams atlikti. Mūsų regėjimo specialistai turima aparatūra tiksliai ir kokybiškai ne tik patikrins Jūsų regėjimą, bet ir pamatuos akių spaudimą. Akispūdžiui viršijant nustatytas normas, gydytojai paskirs papildomus tyrimus akių sveikatos būklei įvertinti bei rekomenduos, ką toliau daryti, siekiant išvengti galimų skaudžių pasekmių.