Akių sausumo tyrimas

Akių sausumas – šiais laikais daugumai žmonių aktuali problema. Šį nepatogumą lemia dirbtinai šildomas oras patalpose, kompiuteriai, gryno oro trūkumas. Būtent tai ir įtakoja tam tikrus pokyčius mūsų akyse, pavyzdžiui, ašarų plėvelės pakitimus. Kai ši plėvelė nebegali apsaugoti akių nuo išorės veiksnių ir dirgiklių, jos pradeda ašaroti. Ir nors galima pagalvoti, kad ašarojimas reiškia pakankamą akių drėgnumo lygį, iš tiesų tai yra dažnas akių sausumo sindromo požymis.


AKIŲ SAUSUMAS – DAUGELIO ŽMONIŲ PATIRIAMAS NEPATOGUMAS, TAČIAU YRA DAUG PRIEMONIŲ IR BŪDŲ SUMAŽINTI ARBA VISAI PAMIRŠTI ŠĮ NEMALONŲ POJŪTĮ


Pajutus pirmuosius akių sausumo požymius, dažnas lašina akių lašus. Akių lašų yra be galo daug ir įvairių, tad rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistu ir atlikti išsamų ašarų plėvelės arba kitaip, akių sausumo tyrimą, kurio metu neinvaziniu būdu specialistas įvertins ašarų lipidų apsauginį sluoksnį, Meibomo liaukos būklę – įvertins akių sausumo lygį. Priklausomai nuo kliento nusiskundimų ir tyrimo metu gautų rezultatų, gydytojas oftalmologas ar optometrininkas atlikęs tyrimą, individualiai rekomenduos tinkamiausias priemones, siekiant sumažinti akių sausumą ir su tuo susijusius nepatogumus. Akių sausumo tyrimas trunka apie 15 minučių.

Ką daryti, kai sausėja akys?


AKIŲ SAUSUMO TYRIMAS – NESUDĖTINGAS IR NESKAUSMINGAS AŠARŲ PLĖVELĖS ĮVERTINIMAS, GALINTIS REIKŠMINGAI PAKEISTI JŪSŲ KASDIENĄ


Ašarų plėvelės tyrimas – tai:

  • Ašarų plėvelės įvertinimas ir dinamika;
  • Prokuliarinės plėvelės lipidinio sluoksnio įvertinimas;
  • Ašarų plėvelės menisko aukščio, jo taisyklingumo nustatymas;
  • Ragenos paviršiaus pažeidimų vertinimas, naudojant tinklelius ir Placido diską;
  • Neinvazinis plėvelės plyšimo sutrūkinėjimo laikas (NiBut);
  • Meibomo liaukų vientisumo ir funkcionalumo vertinimas;
  • Išankstinis ašarų plėvelės dehidratacijos įvertinimas;
  • RGP ir Scleral lęšių fluoresceino modelių įvertinimas;
  • Sausų akių sindromo ir ašarų plėvelės trūkumų diagnostika;
  • Vyzdžio skersmens ir funkcionalumo vertinimas skirtingomis šviesos sąlygomis;
  • Tyrimo metu gautų rezultatų pristatymas, aptarimas ir rekomendacijos akių sausumui mažinti.

Ašarų plėvelės arba kitaip, akių sausumo vertinimo, tyrimas atliekamas tik asmenims, vyresniems nei 18 metų.


Kodėl sausėja akys?


Dažnas galvoja, kad akių sausumą lemia ilgai nepertraukiamas darbas kompiuteriu ar šildomas oras šaltuoju metų laiku. Taip, tai sukelia akių sausumo pojūtį, bet yra ir daugiau veiksnių, lemiančių sausų akių sindromo atsiradimą.

Amžius. Žmogui senstant, visas organizmas keičiasi, akys – taip pat. Vyresni žmonės dažniau skundžiasi akių sausumu, nes organizmas natūraliai išskiria mažiau ašarų.

Vaistai. Tam tikri receptiniai ir nereceptiniai vaistai gali turėti neigiamą poveikį akims ir lemti sumažėjusią ašarų gamybą. Jeigu vartodami vaistus, jaučiate akių sausumą, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Ligos. Sergantys cukriniu diabetu, autoimuninėmis, onkologinėmis, endokrinologinėmis, alerginėmis ar psichikos ligomis, taip pat susiduria su akių sausumu.

Aplinkos sąlygos. Buvimas dirbtinai šildomose ar kondicionuojamose patalpose sausina akis ir sukelia ašarų plėvelės pokyčius. Sausa patalpų aplinka turi neigiamą poveikį akims, tad būtinai drėkinkite ir vėdinkite patalpas. Leiskite akims kuo dažniau ir ilgiau mėgautis grynu oru.

Padidėjusi akių įtampa. Daug laiko nepertraukiamai skaitant, vairuojant ar dirbant kompiuteriu, akys įsitempia, rečiau mirksi ir sausėja. Nepamirškite daryti pertraukėles, leidžiant akims dažniau mirksėti, atnaujinant ašarų plėvelę.

Hormonų pokyčiai. Vartojant kontraceptines priemones, nėštumo ar menopauzės metu, hormonų pokyčiai neigiamai veikia ašarų plėvelę ir lemia mažesnį ašarų išskyrimą.

Kontaktiniai lęšiai. Ilgą laiką nešiojant kontaktinius lęšius, galite pajausti nemalonų sausų akių jausmą. Tokiu atveju rekomenduojama kuriam laikui kontaktinius lęšius pakeisti korekciniais akiniais.

Vitaminų trūkumas. Pakankamas vitamino A bei omega-3 riebalų rūgščių kiekis padės išvengti sausų akių sindromo, tad pasirūpinkite, kad mityboje būtų pakankamai brokolių, morkų, moliūgų, lašišos, graikinių riešutų.