Ką daryti, kai sausėja akys?

Šildytuvai, radiatoriai, šilto oro kondicionieriai automobiliuose – visa tai byloja ne tik apie šaltojo sezono pradžią, bet ir su juo atkeliaujančias odos ir akių sausėjimo problemas. Net 99 proc. akių sudaro vanduo, tad sausas patalpų oras – tikras akių priešas, kuris ne tik jas sausina, bet ir sudaro palankias sąlygas kauptis įvairioms bakterijoms.  

Sakoma, kad žmogus net 80-90 proc. savo laiko praleidžia patalpose, o šaltuoju metu šis skaičius dar padidėja: kai už lango orai nedžiugina, mes esame linkę vis dažniau leisti laiką namuose. Situaciją apsunkina tai, kad biuruose, namuose ir net automobiliuose mes naudojame dirbtinį šildymą, kuris smarkiai sausina ne tik mūsų odą, bet ir akis. 

Vis daugiau žmonių šaltuoju sezonu skundžiasi išsausėjusiomis akimis. To pasekmė – akys išvargsta, pasidaro raudonos ir labai jautrios. Gali atsirasti svetimkūnio ar smėlio pojūtis, nemalonus niežėjimas ar net skausmas. 

Kaip galime padėti akims?

PRIEMONĖS AKIŲ DRĖKINIMUI

Geriausias būdas drėkinti akis – naudoti drėkinamuosius akių lašiukus, kurie palaiko normalią akies gleivinės drėgmę, ypač būnant smarkiai šildomose ar kondicionuojamose patalpose. Paprastai akių lašus patariame naudoti 2-3 kartus per dieną. Jeigu net ir tada akių sausumas ir dirglumas niekur nedingsta, vertėtų pasikonsultuoti su specialistais, kadangi visų akių lašų poveikis yra labai skirtingas. Gali būti, jog dienos metu jums reikės naudoti vienus akių lašus, o vakare – kitus. Be to, akių lašai gali skirtis ir dėl tam tikrų aplinkybių, pavyzdžiui, jie labai aktualu vairuojantiems, kadangi mažoje automobilio erdvėje karštas oras itin smarkiai išsausina akis. Todėl esant polinkiui į akių sausumą, turėti drėkinamųjų lašiukų automobilyje – būtina.

Jei naudojate  kontaktinius lęšius kasdien – šaltuoju sezono metu reikėtų būti itin atsargiems.

Kontaktiniai lęšiai yra itin ploni ir pagaminti iš specialios medžiagos, kuriai reikia nuolatinio drėgmės palaikymo, kitaip jie pradeda džiūti. Todėl kontaktinių lęšių nešiotojams šaltuoju sezonu reikėtų dažniau naudoti drėkinamuosius lašus, kitaip lęšiai gali pakeisti savo formą ir netgi prilipti prie akies obuolio. Tai sukelia labai daug nemalonumų ir stipriai dirgina akis.

PATALPŲ DRĖKINIMAS IR VĖDINIMAS

Akių lašai yra tik priemonė, kuri padeda spręsti jau esamą problemą, o ką daryti, kad tos problemos nebūtų?  Atkreipkite dėmesį į patalpų, kuriose praleidžiate daugiausiai laiko, orą. Akys paprastai pradeda labai smarkiai sausėti, kai namuose ar biure yra sausas ir neventiliuojamas oras. Patalpos išsausėja nuo dirbtinio jų šildymo ir pernelyg reto vėdinimo. Taip jose pradeda kauptis dulkės ir įvairios bakterijos, kurios sausina visą mūsų gleivinę, taip pat ir akis. Todėl norint kuo labiau sumažinti akių sausumą, reikėtų pradėti nuo dažnesnio patalpų vėdinimo ir oro drėkintuvų. Tokiu atveju išvengsite ne tik kvėpavimo takų ligų, bet ir sausumo ar smėlio jausmo akyse.

Taip pat svarbu patalpas pakankamai vėdinti. Efektyviau kelioms minutėms visiškai atidaryti langą, negu laikyti jį vos pravertą valandą. Taip patalpos geriau išvėdinamos, į jas patenka pakankamai drėgmės ir užkertamas kelias daugintis bakterijoms. Jeigu langai biure neatsidaro ir jie vėdinami dirbtinai – tuomet bent kartą per dieną išeikite pasivaikščioti gryname ore.

SUBALANSUOTA MITYBA – BŪTINA AKIŲ DRĖGMEI

Daugelis sutiks, kad kokybiškas ir vitaminais bei mineralais praturtintas maistas yra sveikų akių pagrindas. Tačiau akims naudingos daržovės ir uogos, pavyzdžiui, mėlynės ir špinatai – tai vasaros derliaus gėrybės, o ką daryti žiemą, kai šviežių vaisių, daržovių ir uogų neturime? Šaltuoju laikotarpiu gausu naudingų produktų, kurie padeda mūsų akims, pavyzdžiui, galime rinktis saldžias bulves, kuriose yra vitaminų A bei C. Taip pat akių drėgmei palaikyti ne mažiau svarbios omega 3 rūgštys, kurios apsaugo nuo dehidratacijos ne tik odą, bet ir akies gleivinę. Jų gausu jūrinėje žuvyje, tokioje kaip lašiša, tunas, upėtakis, menkė. Taip pat nepamirškite lietuviškos silkės, nors omega 3 rūgščių joje ir mažiau, nei, pavyzdžiui, lašišoje, tačiau joje gausu aminorūgščių, o silkės ikruose – geležies, cinko ir kalio.

Taip pat nepamirškite, jog žiemą lygiai taip pat svarbu gerti vandenį, kaip ir vasarą, nes jis padeda palaikyti tinkamą kūno, o taip pat ir akių drėgmės balansą.

GYDYTOJAI OFTALMOLOGAI REKOMENDUOJA REGĖJIMĄ TIKRINTIS PROFILAKTIŠKAI KARTĄ PER METUS. O KADA JŪS PASKUTINĮ KARTĄ TIKRINOTĖS AKIS?