Klausa yra vienas iš svarbiausių žmogaus pojūčių ir vaidina itin svarbų vaidmenį mūsų emocinei gerovei bei fizinei sveikatai. Tad gebėjimo girdėti praradimas turi nenuginčijamos įtakos bendros gyvenimo kokybės prastėjimui.
Klausos sutrikimas gali paveikti vieną arba abi ausis, įprastai tai būna laipsniškas procesas, tad ne visi iš karto supranta, kad jų klausa yra suprastėjusi. Dažniausiai šeimos nariai ar artimi draugai pastebi, kad darosi sunku susišnekėti, tenka kelis kartus kartoti ar net kelti balsą, norint, kad pašnekovas išgirstų. Jeigu ir Jums šios aplinkybės pažįstamos, rekomenduojame nedelsti ir kreiptis pagalbos – geriausiai situaciją ir klausos sveikatos būklę įvertins klausos specialistai, atlikdami klausos tyrimą, dar kitaip vadinamą audiometrija.
DAUGIAU NEI 5 % SUAUGUSIŲ ASMENŲ VISAME PASAULYJE SKUNDŽIASI PRASTA KLAUSA
Ką daryti, jeigu klausa sutrikusi?
Nors šiuolaikinė medicina yra labai pažengusi, deja, bet klausos praradimas nėra išgydomas. Tačiau galime nudžiuginti, kad yra daug priemonių, leidžiančių susigrąžinti pilnaverčio gyvenimo džiaugsmą girdint tiek savo artimuosius, tiek supančią aplinką. Jeigu pastebėjote, kad Jūsų ar Jūsų artimųjų klausa yra pažeista, būtina kreiptis į klausos specialistą, kuris, įvertinęs Jūsų klausą, rekomenduos tinkamiausią reabilitacijos būdą. O jų būna net keli, priklausomai nuo klausos sutrikimo tipo:
Neurosensorinis praradimas
Tai labiausiai paplitęs klausos praradimo tipas, kai dėl amžiaus, triukšmo ar kitų priežasčių pažeidžiami vidinės ausies nervai. Daugeliu atvejų šio klausos sutrikimo negalima atstatyti medicininiu ar chirurginiu būdu, tačiau klausos aparatų pagalba galima padėti ir vėl kokybiškai girdėti.
Kondukcinis praradimas
Šis klausos sutrikimas atsiranda dėl atsiradusios kliūties, neleidžiančios garsui patekti į vidinę ausį: tai gali būti skysčiai, navikas, ausų siera ar net tam tikras ausies formos pakitimas. Šis klausos sutrikimas dažnai gali būti gydomas chirurginiu būdu arba vaistais.
Mišrus klausos praradimas
Šis klausos praradimo tipas yra kaip tik tai, kaip ir skamba – neurosensorinio ir kondukcinio klausos praradimo derinys. Tokiu atveju dažniausiai vaistais ar chirurginiu būdu atstatomas garso pralaidumas į vidinę ausį, o klausos aparatais sugrąžinamas klausos pojūtis.
Ir nors gali pasirodyti, kad klausos praradimas yra tik vyresnio amžiaus žmonių sveikatos sutrikimas, yra daug profesijų, kurios susijusios su kasdieniu dideliu triukšmu, lemiančiu klausos prastėjimą. Su didesniu triukšmu nei įprasta savo kasdieniame darbe susiduria mokytojai, tolimųjų reisų vairuotojai, muzikantai, gamyklų darbuotojai, statybininkai, kariškiai ir kt. Tad visiems išvardintų profesijos atstovams bei vyresniems nei 45 m. profilaktiškai kas metus rekomenduojame pasitikrinti klausą.
Kas yra audiometrija ir audiograma?
Klausos testas (arba kitaip, audiometrija) yra nesudėtingas ir neskausmingas klausos įvertinimo testas, galintis reikšmingai pakeisti Jūsų gyvenimo kokybę. Konsultacijos pradžioje specialistas, išsiaiškinęs Jūsų nusiskundimus ir lūkesčius, atliks medicininį tyrimą, vadinamą audiometriniu klausos tyrimu, kitaip klausos testu, kad įvertintų Jūsų klausos sveikatos būklę. Klausos tyrimo metu Jūs turėsite užsidėti ausines, klausysite audiologo perduodamų garsų ir išgirdus garsą, turėsite paspausti mygtuką. Nustačius klausos slenksčius, klausos praradimo laipsnį ir klausos sistemos būklę, specialistas pristatys tyrimo metu gautus rezultatus, atvaizduotus audiogramoje.
Kas yra audiograma?
Audiograma – tai audiometrijos metu gautas grafinis įvertinimas, kaip girdite kiekviena ausimi atskirai. Dar kitaip galima sakyti, kad audiograma padeda suprasti, kokie yra Jūsų klausos lygiai, t.y. kuriuos garsus girdite gerai, o kuriuos išgirsti jau sunku.
AUDIOGRAMA – GRAFINIS KLAUSOS LYGIŲ NUSTATYMO ĮVERTINIMAS, PADEDANTIS NUSTATYTI KLAUSOS LYGIUS
Audiometrijos metu gautų rezultatų grafiniame vaizde, kurį Jums pristatys klausos specialistas, matysite kairės ir dešinės ausies garso stiprumą (intensyvumą) ir garso aukštumą (dažnį). Audiograma yra labai patogi rezultatų vertinimui, nes parodo, kokio stiprumo ir aukštumo garsus girdite, o taip pat išskiria diapazonų zonas, kuriose reikalinga pagalba, norint vėl kokybiškai girdėti. Būtent pagal tai, kokio stiprumo ir dažnio garsus girdite, bus nustatytas Jūsų klausos sutrikimo laipsnis.
AUDIOMETRIJOS METU GAUTŲ REZULTATŲ GRAFININIS ATVAIZDAVIMAS
Mokslininkų nustatyta, kad žmonės nebegirdi žemesnių nei 16 HZ ir aukštesnių nei 20 kHz dažnių garsų. Žmogui senstant, viršutinė girdimų garsų riba dar labiau mažėja. Audiometrijos metu audiogramoje Jūs matysite ne tik grafinį klausos aštrumo atvaizdavimą. Klausos specialistas įvardins ir kasdienius garsus, kuriuos Jums sunku išgirsti, o galbūt net nepastebėjote, kad jau kurį laiką kokybiškai negirdite.
Konsultacijos metu klausos specialistas, atlikęs nesudėtingą ir neskausmingą tyrimą, įvertins klausos sistemos būklę, nustatys klausos slenksčius bei praradimo laipsnį, nuo ko priklausys rekomendacijos tolesniems veiksmas užtikrinant gebėjimą kokybiškai girdėti. Klausos praradimo laipsnius galima skirstyti į keturias pagrindines grupes:
- Lengvas
Esant lengvam klausos praradimui, tikėtina, kad girdite kitus asmenis kalbant, tačiau yra sunku išgirsti švelnius garsus, ypač triukšmingose vietose. Tokį klausos praradimą dažniausiai pirmiausia pastebi šeimos nariai. - Vidutinio sunkumo
Jei klausos sutrikimas yra vidutinio sunkumo, Jums sudėtinga išgirsti ar suprasti, ką kiti kalba įprastu garso lygiu. - Sunkus
Jei turite sunkų klausos sutrikimą, mažai girdite, ką kiti kalba normaliu balsu, tikėtina, kad girdite tik kai kuriuos garsius garsus. - Itin sunkus
Esant itin sunkiam klausos praradimui, Jūs negalite išgirsti daugumos garsų, nebent jie yra ypatingai garsūs.
KIEKVIENAS ŽMOGUS YRA UNIKALUS, TAD IR KLAUSOS SUTRIKIMAS GALI BŪTI SKIRTINGAS. TIKSLIAUSIAI TAI NUSTATYS KLAUSOS SPECIALISTAI, ATLIKDAMI KLAUSOS TESTĄ
VISION EXPRESS ir OPTIO optikose dirbantys klausos specialistai ne tik profesionaliai atliks klausos patikrinimo testą, bet ir išsamiai bei aiškiai pristatys audiometrijos metu gautus rezultatus, atsakys į rūpimus klausimus, rekomenduos sekančius žingsnius bei veiksmus geros klausos link. Jeigu prireiks klausos aparatų, mūsų specialistai parinks Jums tinkamiausius ir rinkoje vienus pažangiausių amerikiečių kompanijos „Starkey“ klausos aparatus ir suteiks galimybę išbandyti juos 14 dienų visiškai nemokamai.
Mes pasirūpinsime, kad ilgą laiką girdėtumėte kokybiškai ir optimaliai!