Kasmetinis vaikų regėjimo patikrinimas pas akių specialistą – vaikų oftalmologą – suteikia galimybę laiku pastebėti vaikų regos sutrikimus. Vaikai dažnai nesuvokia, kad turi regėjimo problemų, nes neturi su kuo lyginti – nežino, kad gali geriau matyti. Net jeigu vaikui nebuvo nustatytas regėjimo sutrikimas, gydytojai vienbalsiai sutinka, kad profilaktinis akių sveikatos patikrinimas yra būtinas – regos sutrikimai vaikams ir jaunimui nustatomi vis anksčiau, o tai lemia paveldimumas ir pasikeitę gyvenimo įpročiai.
VISION EXPRESS ir OPTIO optikose regėjimas tikrinamas vaikams nuo 6 metų. Medicinos mokslų daktarai ir gydytojai oftalmologai išsamiai patikrins vaiko regėjimą, atliks specialiuosius testus dėl galimo žvairumo ar daltonizmo, esant poreikiui, išrašys pažymą apie tyrimo metu gautus rezultatus. Vaikų regėjimo patikrinimas užtrunka iki 30 minučių, bet jeigu reikės lašinti vyzdžius plečiančius lašiukus, pasiruoškite ilgesniam vizitui – tai gali trukti iki valandos.
ATKREIPIAME DĖMESĮ, KAD VISION EXPRESS IR OPTIO OPTIKOSE VAIKAMS REGĖJIMAS TIKRINAMAS TIK NUO 6 METŲ
Vaikų regėjimo patikrinimo periodiškumas
Vaikų oftalmologai rekomenduoja vaikui regėjimą profilaktiškai patikrinti jam sulaukus 1, 3 ir 6 metų, net jei vaikas neturi regėjimo problemų. Vėliau kiekvieno vaiko rega turėtų būti tikrinama kasmet, o esant regėjimo sutrikimui, ir po kelis kartus per metus, siekiant laiku pastebėti pokyčius ir juos koreguoti. Jeigu pastebėjote, kad vaikas prisimerkia žiūrėdamas iš arti ar į tolį, skaito knygeles arti jas prisitraukęs prie veido, skundžiasi galvos skausmais, raibuliavimu akyse, akys dažnai būna paraudusios ar traiškanoja, būtinai nuveskite jį akių patikrinimui.
Vaikų akių gydytojas arba vaikų oftalmologas
Vaikų oftalmologas arba vaikų akių gydytojas – gydytojas oftalmologas, papildomai besispecializuojantis vaikų akių sveikatos klausimais, galintis nustatyti regos sutrikimus ir atlikti specifinius nuodugnius vaikų akių tyrimus. Dažniausiai vaikams nustatomi tokie regos sutrikimai kaip: toliaregystė, astigmatizmas, trumparegystė, akies tingumas (ambliopija) ar žvairumas. Laiku pastebėjus sutrikimą, galima užkirsti kelią tolesniam jo progresavimui, būtent todėl vaikų oftalmologai rekomenduoja akis tikrinti periodiškai bent kartą per metus.
KAIP TIKRINAMAS VAIKŲ REGĖJIMAS?
- Regėjimo patikrinimo pradžioje vaikų gydytojas oftalmologas išsiaiškins, kokie yra nusiskundimai, pastebėti vaiko regos sutrikimo požymiai ir kt.;
- Vėliau bus atliktas pilnas akių būklės tyrimas: autorefraktometru tikrinama akies laužiamoji galia, nustatant akies refrakcijos ydą, regėjimo aštrumo tyrimo metu metu nustatomi tokie regos sutrikimai kaip trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas. Akomodacijos ir akių nuovargio šalinimui vaikams iki 12 metų (kartais ir vyresniems) bus lašinami akių vyzdžius plečiantys lašiukai;
- Papildomai vaikų gydytojas oftalmologas nustatys žvairumo kampą, stereo matymo ir abiakio matymo laipsnį;
- Vėliau seks vaiko akių patikrinimas korekcinių akinių ar kontaktinių lęšių parinkimui;
- Pagal gautus tyrimus, vaiko gyvenimo būdą bei poreikius bus rekomenduota tinkamiausia regėjimo korekcijos priemonė;
- Norintiems nešioti kontaktinius lęšius, vaikų gydytojas oftalmologas papildomai parinks lęšių gaubtumą (bazinę kreivę);
- Konsultacijos pabaigoje regėjimo specialistas pristatys regėjimo patikrinimo rezultatus ir rekomendacijas;
- Esant pageidavimui, vaikų akių gydytojas išrašys pažymą, patvirtinančią išsamią regos patikrą, tyrimų rezultatus ir rekomendacijas.
Vaiko regėjimo patikrinimas: ką būtina žinoti ir kaip pasiruošti?
VISION EXPRESS ir OPTIO optikose dirbantys ilgametę patirtį turintys medicinos mokslų daktarai ar gydytojai oftalmologai tikrina vaikų nuo 6 metų regėjimą. Dažniausiai vaikų regėjimo patikrinimas užtrunka iki 30 minučių, bet jeigu reikės atlikti oftalmoskopijos tyrimą, t. y. lašinti specialius vyzdžius plečiančius lašus, vaikų gydytojas oftalmologas prašys palaukti papildomai iki pusvalandžio ir pakartoti patikrinimo procedūrą, siekiant tikslių tyrimo rezultatų.
Mūsų rekomendacijos, kaip iš anksto pasiruošti regėjimo patikrai, kad vaikas nebijotų, o tyrimo metu gauti rezultatai būtų kuo tikslesni:
jeigu vaiko regėjimas tikrinamas pirmą kartą, iš anksto paprastai ir vaikui suprantama kalba paaiškinkite vizito pas gydytoją priežastį, kas bus atliekama ir ko tikėtis. Jeigu vaikas bus išsigandęs ir verks, nebus įmanoma kokybiškai ir tiksliai patikrinti regėjimo;
jeigu vaikas jau nešioja korekcijos priemonę, būtinai atsineškite jo nešiojamus akinius ir / ar kontaktinių lęšių pakuotę;
turėkite su savimi paskutinį kartą regėjimo tikrinimo metu išrašytą receptą (jeigu turite jį išsaugoję);
jeigu vaikas nešioja kontaktinius lęšius, rekomenduojame bent valandą iki patikrinimo juos pakeisti korekciniais akiniais;
siekiant pašalinti akomodaciją ir akių nuovargį, vaikams iki 12 metų (kai kuriais atvejais ir vyresniems) bus plečiami akių vyzdžiai, įlašinant specialius lašiukus.
Vaikų gydytojai oftalmologai, dirbdami kasdienį darbą, pastebi, kad vaikų, nešiojančių akinius, nuolat daugėja. Tai lemia gyvenimo būdo pokyčiai: buvimas uždarose patalpose, kai akis gauna per mažai šviesos, laiko leidimas prie išmaniųjų įrenginių ekranų, nevisavertė mityba. Vaikų akys vis dažniau ir vis nuo ankstesnio amžiaus gauna daug smulkaus vaizdo ir taip yra smarkiai apkraunamos.
SVARBIAUSIA – LAIKU PASTEBĖTI, KAD VAIKO REGĖJIMAS PRASTĖJA!
Vaikų gydytojai oftalmologai tikina, kad svarbiausia – laiku pasitikrinti. Jeigu vaikas nenešios akinių arba nešios per silpnus akinius, jo regėjimo sutrikimas tik dar labiau progresuos, o jeigu problema bus pastebėta laiku – galimas ir progresavimo sustabdymas. Kadangi vaikai greitai vystosi, regėjimo patikrinimą rekomenduojama atlikti ne rečiau nei kartą per metus, o tiems vaikams, kurių regėjimas yra prastas, net ir kelis kartus per metus, siekiant užkirsti kelią regos sutrikimo progresavimui.